Trakų karjere 3 metus iš eilės vykdytas LVPA finansuojamas projektas „Scarabeaus žemės ūkio mašinos moksliniai tyrimai ir eksperimentinė plėtra“
 Scarabeus žemės ūkio mašinos moksliniai tyrimai ir eksperimentinė plėtra“


Projekto metu UAB „GJ Magma“ kolektyvas su partneriais sukūrė ir išbandė žemės ūkio mašinos „Scarabeaus“ pramoninį prototipą, skirtą trąšas ar meliorantą sapropelio pagrindu įterpti lokaliai į dirvos apatinį sluoksnį ir/ar podirvį. Eksperimento metu įrodyta, kad iki 5 kartų sumažinus įterpiamo melioranto iš sapropelio kiekį, lyginant su tradiciniu ūkininkavimo būdu, Serapiniškių smėlio ir žvyro karjero dugne, kur nebuvo organikos, gautas tapatus tradiciniam ūkininkavimo būdui įvairių linijomis auginamų daržovių ir kukurūzų derlius. Užaugintose daržovėse azoto kiekis buvo kelis kartus mažesnis už leidžiamą ekologinės žemdirbystės produktams, o kai kuriose daržovėse azoto išvis neaptikta.
Eksperimentas įrodė, kad meliorantas ir sapropelis, įterpiant juos tiesiogiai į augalų šaknų zoną, yra ekonomiškai tinkamas ir efektyvus būdas atstatyti arba sukurti iš naujo smėlingų degradavusių dirvožemių agronomines savybes. Agronominius augalų tyrimus atliko specialistai iš Latvijos žemės ūkio universiteto ir Vytauto Didžiojo universiteto. Gautus rezultatus puikiai įvertino tarptautiniai ekspertai  iš Didžiosios Britanijos ir Latvijos.
 
 
Lauko bandymai Serapiniškių žvyro karjere 2020 (video)Laukiame Jūsų klausimų, užsakymų